Colorado sportswomen name 2022 winners


DENVER – Colorado Sportswomen will honor Colorado’s top female athletes and those who contribute to women’s and women’s athletics at its 48th annual awards celebration.

This year will recognize the 2022 winners. As always, there will be the surprise presentation of Sportswoman of the Year at the banquet. The 2022 winners are recognized for their 2021 successes. The champions of the first-ever CHSAA-sponsored girls’ wrestling tournament will be recognized with AT&T SportsNet Rocky Mountain and Major League Baseball’s only television production team with an all-team crew. female in the three key roles.

2022 Sportswomen of Colorado Award Winners (based on 2021 accomplishments)

Lauren Betts – Basketball – High School (Grandview High School)
Allie Navarette – Basketball – College (Metropolitan State University of Denver)
Achten Prechtel – Basketball – College – Division I (Stanford University)
Riley Stewart – Cross Country – High School (Cherry Creek High School)
Abby Nichols – Cross Country – College (University of Colorado)
Jennifer Valente – Cycling – Olympics
Dahlia Allen – Diving – High School – Grande Ecole (Lewis-Palmer High School)
Victoria Sander – Diving – High School – Small School (Discovery Canyon High School)
Jolynn Harris – Diving – College (Colorado Mesa University)
Ellie Johnson – Field Hockey – High School (Regis Jesuit High School)
Aubri Braecklin – Golf – High School (Jefferson Academy)
Anna Zanusso – Golf – College (University of Denver)
Lynnzee Brown – Gymnastics – College (University of Denver)
Meilan Haberl – Hockey – College (Yale and Austria national team)
Margo Miller – Lacrosse – High School – Little School (Evergreen High School)
Jessie bakes – Lacrosse – High School – Grande Ecole (Colorado Academy)
Bea Behrens – Lacrosse – College – Division I (University of Denver)
Jessica Berg – Lacrosse – College – Division II (Regis University)
Megane Torrence – Filming – High School
English Amber – Shooting – Olympic Games
Amelie Smart – Skiing – College (University of Denver)
Stacy Gaskill – Snowboard/Cross (Gold)
Degen Miller – Soccer – High School (Alexander Dawson School)
Lila Dere – Soccer – College – Division II (Colorado Mesa University)
Jaelin Howell – Soccer – College – Division I (Florida State University)
Hailey Maestretti – Softball – High School – Small School (Lutheran High School)
Nicole McGaffin – Softball – High School – High School (Fossil Ridge High School)
Shelby Robb – Softball – College (Metropolitan State University of Denver)
Anna Shaw – Swimming – High School (Heritage High School)
Lily Borgenheimer – Swimming – College – Division II (Colorado Mesa University)
Aïsia Leckie – Swimming – College – Division I (University of Denver)
Elizabeth Marks – Swimming – Paralympian
Anastasija Zolotic – Taekwondo – Olympian
Lauren Manwiller – Tennis – High School (Mullen High School)
Anna Riedmiller – Tennis – College (University of Denver)
taylor james – Athletics – Track – High School (Niwot High School)
Agur Dwol – Athletics – Field – High School (Mullen High School)
Sage Hurta – Athletics – Indoor Track – College (University of Colorado)
Mahala Norris – Athletics – Outdoor track – College (Air Force Academy)
Christine Donley – Athletics – Masters
Hailey Danz – Triathlon – Paralympics
Carter Booth – Volleyball – High School – Grande Ecole (Cherry Creek High School)
Taysa Conger – Volleyball – High School – Small School (Merino High School)
Rylee Hladky – Volleyball – College – Division II (Metropolitan State University of Denver)
Georgia Mullins – Volleyball – College – Division III (Colorado College)
Marissa Gallegos – Wrestling – College (Colorado Mesa University)

Special rewards

Ava Kuszak – All around
Rhonda Blanford Green – Joan Birkland Leadership Award (CHSAA)
molly little – Bravery
Kelly Christensen – Coach of the Year – High School (Niwot High School)
Jenny Glenn – Coach of the Year – College (Metropolitan State University of Denver)
Sydney Kennett – Innovator
Golden Crown Foundation – Youth Sports Leadership Award
Carol Callan – Leadership (USA Basketball)
AT&T Sports Rocky Mountain Net – Dorothy Mauk Pioneer Award
Lisa Schumacher – Milestone (Volleyball – Sterling High School)
University of Denver Women’s Triathlon Team – Newcomer
Devyn Prizelac – Perseverance
Lindsey Horan – Professional Athlete of the Year / Olympian
Michaela Onyenwere – Professional Rookie of the Year
Love, sweat and gears – Swedish Johnson Spirit Award
Niwot High School – Team of the Year – High School (Cross-country)
Denver Metropolitan State University – Team of the Year (Volleyball)
Kathy Jones – Pioneer

Sportswoman of the Year – announced at the Awards Banquet, Sunday March 13 – join www.sportswomenofcolorado.org

Previous New Hampshire snow totals by city: February 3-4, 2022
Next City eyes new contract with LMM railroad, develops repair plans